Tipy na výlety v okolí zámku Konopiště

Zámek Jemniště

Nádherný barokní zámek Jemniště najdete osm kilometrů od města Benešov. Na východ od zámku přiléhá k zámeckému parku vesnice stejného jména. Jestliže se sem chcete dopravit autobusem nebo vlakem, musíte v obou případech nalézt spojení do jeden kilometr vzdálené obce Postupice. Původním zdejším sídlem byla vodní tvrz, později přestavěná na čtyřkřídlý renesanční zámek. Ten se v současnosti rekonstruuje. Panství zakoupil v roce 1717 hrabě František Adam z Trauttmansdorffu a v roce 1724 nechal postavit nový barokní zámek. Roku 1754 však došlo k požáru a následně i k opravám, přestavbě a novému vybavení. Hlavní zámecká budova získala sochařskou výzdobu a interiéry se upravily rokokově. Od této doby již žádné stavební úpravy neporbíhaly a zámek sloužil jako letní sídlo pro panstvo. Šternberkové byli majiteli až do roku 1943 a posléze jim byl zámek navrácen v restituci. Během prohlídkové trasy zámku Jemniště se podíváte do dobově zařízených pokojů se sbírkami rodu Sternbergů, do zámecké kaple svatého Josefa. Při návštěvě lze zajít i do anglického parku za zámkem, kde spatříte dva zahradní pavilony, různé sochy, voliéru s bílými pávy a kašnu.

zámek Jemništězámek Jemniště

Rozhledna na Pepři

Rozhlednu najdete na kopci Pepř, přibližně jeden kilometr na jihozápad od města Jílové u Prahy. Pro pěší je dobré sem zajít po trase okružní naučné stezky „Jílovské zlaté doly“ z náměstí v Jílovém (cca 4,5 km dlouhé). Druhou možností je sem přijít z druhého směru, od osady Horní Studené, vzdálené přibližně jeden kilometr. Železná rozhledna je stožárem mobilních operátorů a najdete ji v nadmořské výšce 449 metrů. Ke zpřístupnění došlo od října 2007. Celková výška rozhledny činí 30,7 metru, přičemž vyhlídkový ochoz najdete v osmnácti metrech. Za vyhlídkou vás dovede 91 schodů. Co vše krásného z výšky uvidíte? Především se těšte na suprový panoramatický výhled do všech stran. Spatříte Brdy, Jílové u Prahy, České středohoří, Prahu, věž zámku Konopiště, vysílače Votice a Cukrák, Benešovskou pahorkatinu, dolní Posázaví a další cíle. Rozhledna je volně přístupná, bez vstupného. K rozhledně se dostanete i autem – (49°53’13.791″N, 14°28’59.599″E). Původní plány rozhledny se objevily kolem roku 1927, kdy byla navržena kamenná vyhlídková stavba o výšce 21 metrů. K realizaci však nikdy nedošlo.

Hrad Karlštejn

Oblíbeným turstickým cílem ve vzdálenosti třiceti kilometrů od Prahy je hrad Karlštejn, kam se dostanete po trase Praha – Beroun. Od roku 1348 se vypíná nad řekou Berounkou velkolepá stavba, kterou nechal zbudovat český král a římský císař Karel IV. V okolí najdete hluboké lesy, vinice a spoustu příležitostí k procházkám nebo cyklovýletům. Zvláštní pozornosti se hradu dostalo hlavně díky tomu, že zde byla zřízena klenotnice a na hradě došlo k uložení korunovačních klenotů Svaté říše římské a Svatováclavské koruny. Místem uchovávání se stala kaple svatého Kříže. Samotná kaple je skutečným skvostem, zdobí ji zlato, polodrahokamy, hvědy z benátského skla, pozlacené řetězy a galerie portrétů nebeského vojska. Hrad se dočkal také různých úprav a přestaveb, tvoří ho stupňovitě postavené budovy – Předhradí, Studniční věže, Purkrabský palác, Mariánská věž, Císařský palác a Velká věž. Na Karlštejně se můžete vydat na prohlídky na třech okruzích. První část okruhu vás zavede do Pokladnice, Klenotnice,  do soukromých a reprezentačních místností císaře Karla IV., Rytířského sálu a zajdete k hradní studni. Druhý okruh vás seznámí s Císařským palácem, Mariánskou věží, Velkou věží, lapidáriem, obrazárnou a kaplemi sv. Kříže a sv. Kateřiny. Třetí okruh je určen pro Velkou věž.

hrad Karlštejnhrad Karlštejn

Hvězdárna Ondřejov

Hvězdárna Ondřejov stojí na kopci Žalov, blízko obce Ondřejov. V roce 1905 ji založil dr. Josef Jan Frič. Měla secesní pracovnu a čtyři pozorovací domečky s odklopnými střechami. Během roku 1908 došlo ke stavbě západní a centrální kupole. Do západní kupole se umístil astrograf s originálním regulátorem chodu hodinového stroje. Centrální kupole obsahovala dalekohled od profesora Šafaříka s Clarkovým objektivem, který se dodnes používá. V malém dřevěném domečku se v roce 1913 přijímaly časové radiové signály pomocí 75 m dlouhé antény. Pan Frič věnoval později rozhlednu Karlově Univerzitě. V současnosti najdete ve hvězdárně observatoř patřící Astronomickému ústavu AVČR. Najdete tady Astronomické muzeum ve starých objektech a v nové hvězdárně je k dispozici jeden z největších dalekohledů na území celé Evropy. Zdejší pracoviště se zaobírá pozorováním Slunce a jiných hvězd, meziplanetární hmotou a vysokoenergetickými objekty ve vesmíru. Během prohlídky se dozvíte zajímavé historické údaje, podíváte se na různé přístroje k pozorování oblohy. Kolem hvězdárny je park, kde rostou vzácné dřeviny a stojí zde plastiky.

Lomy Amerika

Kdo by neznal věhlasné Lomy Amerika. Místo opředené záhadami, ale také známé z několika filmů. Lomy jsou celkem tři, Malá Amerika, Velká Amerika a Mexiko. Kolem lomů  vede turistická trasa a tak si Lomy Amerika a okolí můžete prohlédnout z výška. Vstup do lomů je zakázán a to z důvodu bezpečí turistů. Stalo se tu již spousta úrazů a místo je poměrně dost zrádné. Z turistické trasy budete mít dostatek možností na krásné výhledy.

Klášter Sázava

Sázavský klášter je národní kulturní památkou a najdete ho ve městečku Sázava nad řekou stejného jména. Nejstarší zmínky sahají až do jedenáctého století, kdy ho založil poutník svatý Prokop společně s přemyslovskými knížaty Oldřichem a Břetislavem I. Vydejte se na pouť od románské doby, přes gotiku, baroko až do současnosti. Atmosféra kostela vás určitě polapí. Během návštěvy si prohlédnete místo, kam se naši předkové vypravovali za uzdravením a duchovní posilou. Seznámíte se s architekturou a uměním českých dějin. S průvodcem zavítáte do severní zahrady se základy románského kostela sv. Kříže, do barokního kostela sv. Prokopa s Milostným obrazem sv. Prokopa a do krypty pod ním se svatou relikvií jeho těla. Jistě vás upoutá bohatá výzdoba kostela v barokním a rokokovém duchu. Uvidíte gotickou kapli Panny Marie s výjevy ze života sv. Prokopa z 19. století, obydlí mnichů, archeologické nálezy, expozici Staroslověnská Sázava a středověké rukopisy v češtině, latině a ve slovanštině. Chcete splnit přání? Tady máte možnost. Tři strany zvonice mají cihlu s vytesanou hvězdou. Jestliže objevíte všechny tři, splní se vám přání.

Zámek Březnice

Zámek Březnice najdete ve stejnojmenném městečku v okrese Příbram. Původně tady stála ve třináctém století gotická tvrz, která se během let stala zámkem díky přestavbám. V šestnáctém století se zámek přestavěl do renesanční podoby, v baroku došlo ještě k rozšíření. Zdejší kaple byla dokončena v roce 1632. Zámek obklopuje veřejnosti volně přístupný park. Na zámku Březnice můžete zkusit absolvovat rovnou dvě zámecké prohlídky. První okruh vás zavede do soukromých pokojů a reprezentační části. Prohlédnete si portréty, dobové zařízení za Kolovratů a Palffyů a nevyhnete se ani sbírce afrických trofejí. Druhý okruh pro vás představil prezentaci zámeckých sbírek. Podíváte se na chladné a palné zbraně a na soubor tyčových zbraní a loveckých pušek Hanuše z Kolovrat. Podíváte se i do Lokšanské knihovny, jedné z nejstarších v naší zemi, která se dochovala v původní podobě z roku 1558. V místnosti se nachází pestře malovaný strop, ornamentika v malbě a lokšanské erby najdete i na stěnách i na zde umístěných původních skříních.

zámek Březnice

 

Poznejte další památky v Česku

Vydejte se za poznáním památek v Česku. V Prachovských skalách můžete navštívit vyhlášenou památku hrad Kost. Čekají na Vás dochovalé interiéry.

Zámek Konopiště

mapa

Panel pro sdílení

Podpořte nás

Budeme rádi, když na svůj web umístíte odkaz na naše stránky.

zamekkonopiste.info

Zámek Konopiště